ORĘDZIA I OBJAWIENIA PRYWATNE

Ksiądz Arcybiskup Dzięga o abdykacji papieża Benedykta XVI

Papież, który głosił cały czas Jezusa z Nazaretu, teraz nam wszystkim przypomina: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”. Rozpoczynający się Wielki Post to wezwanie do wielkiego szturmu modlitewnego za Kościół i za wiarę w świecie
Spekulacje, szum medialny, podejrzenia – to nie ma nic wspólnego z chrześcijańską odpowiedzią na decyzję Ojca Świętego o rezygnacji z urzędu. – Benedykt XVI prowadzi nas i wzywa w Roku Wiary i u progu Wielkiego Postu do medytacji i czuwania z Jezusem. Mamy upaść na kolana i błagać Pana Boga za Kościół, za wiarę w świecie – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. – Ojciec Święty, zapowiadając swoje ustąpienie u progu Wielkiego Postu, bardzo czytelnie oddaje nas w dłonie Chrystusa, który jest Głową Kościoła. On nam wskazuje: wsłuchajcie się w Chrystusa, bo to Jego słowo, Jego moc przemienia nas i ratuje świat –dodaje.
Bardzo wymowna w tym kontekście jest data i godzina zakończenia papieskiej posługi przez Benedykta XVI. 28 lutego br. to czwartek, przeddzień pierwszego piątku miesiąca. – W moim osobistym odbiorze Ojciec Święty – wskazując na godz. 20.00 – wskazuje na Godzinę Ogrójca, gdy Chrystus prosił apostołów: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. Duch wprawdzie jest ochoczy, ale ciało słabe” – zwraca uwagę ks. abp Dzięga. Przypomina, że apostołowie jednak posnęli i to jest przestroga dla nas. Papież, który głosił cały czas Jezusa z Nazaretu, teraz nam wszystkim na nowo przypomina: „Czuwajcie i módlcie się”.
Wymowne jest, że ostatnią celebracją liturgiczną Benedykta XVI jako Papieża będzie dzisiejsza Liturgia Środy Popielcowej, która wprowadza nas w Wielki Post. Czas ten staje się w tym roku zarówno przygotowaniem do obchodów Wielkanocy, jak i wielką modlitwą w intencji ustępującego Następcy Świętego Piotra oraz o dobry wybór nowego, który poprowadzi Kościół przez kolejne lata. Podkreśla to ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który zwraca też uwagę, że sytuacja, w jakiej się obecnie znaleźliśmy, „to zobowiązanie do ufnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego i w intencjach całego Kościoła”. – Kościół ma trwać przy Chrystusie, i to trwać na kolanach, wtedy jest bezpieczny. A jednocześnie ma głosić światu Zmartwychwstałego – wtedy jest wierny – akcentuje również ks. abp Andrzej Dzięga. – Tylko prawda i miłość przynoszą najpiękniejsze owoce. O modlitwie w intencji Benedykta XVI zapewniło wczoraj w specjalnym telegramie przesłanym do Watykanu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. „Tobie, Ojcze Święty, wyrażamy wdzięczność zwłaszcza za ogłoszenie błogosławionym Jana Pawła II, za pielgrzymkę do naszej Ojczyzny – jedną z pierwszych, za Twoją miłość do wszystkich Polaków, żyjących w kraju i rozsianych poza jego granicami, a także za trud mówienia do nas po polsku. Modlimy się w Twojej intencji w całej Polsce, zwłaszcza na Jasnej Górze, by Bóg zachował Cię w zdrowiu i wspierał swą łaską” – napisali księża biskupi z przewodniczącym KEP ks. abp. Józefem Michalikiem na czele.
Rozmodlona Polska w łączności ze swoją Królową na Jasnej Górze ma dziś wielką misję do spełnienia. To zadanie otoczenia modlitwą całego Kościoła, bo od tego, co się wydarzy w Wielkim Poście, od wyboru nowego Następcy Świętego Piotra, w dużym stopniu zależy przyszłość wiary, także w naszej Ojczyźnie. W świecie, w którym toczy się bitwa o duszę człowieka, takie tradycyjne praktyki wielkopostne, jak modlitwa, post, jałmużna, to nasz wielki oręż. Bądźmy pewni, że Benedykt XVI nie pozostanie nam dłużny. – Będzie dalej służył Kościołowi przez modlitwę. Stanie się zakonnikiem, mieszkając w klasztorze na Watykanie. Pozostaniemy razem z nim – zapewnia ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Congregavit nos in unum Christi amor ________________________________