O, jak szaleni są ci, którzy sprzeciwiają się Woli Bożej! Muszą przecież znosić różne dolegliwości, bo nikt przecież nie może przeszkodzić wypełnieniu się wyroków Bożych. - "Któż bowiem woli Jego [Boga] może się sprzeciwić?" (Rz 9, 19) - co więcej cierpią bez korzyści dla siebie, a nawet większe ściągają na siebie kary w życiu przyszłym i większy niepokój w doczesnym. "Któż Mu przeciwny nie padnie?" (Hi 9, 4). Czegóż szukasz, człowiecze, - odzywa się św. Augustyn szukając dóbr rozmaitych? Szukaj jednego dobra, w którym są wszystkie inne. Czegóż szukasz, człowiecze, poza Bogiem?
Pan Bóg, aby zachować nas od zguby wiecznej, osłania nas niby tarczą swoją Wolą. "Bo Ty, Panie, będziesz błogosławił sprawiedliwemu: otoczysz go łaską jak tarczą" (Ps. 5, 13). Pan nie tylko pragnie naszego zbawienia, ale i usilnie o nie zabiega. Cóż więc na to powiemy? "Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować?" (Rz 8, 32). Z ufnością bez granic powinniśmy poddawać się zrządzenioziom Bożym, bo wszystkie one mają na celu nasze dobro. Mówmy we wszystkich okolicznościach życia: "Gdy się położę, zasypiam spokojnie, bo Ty sam jeden, Panie, pozwalasz mi mieszkać bezpiecznie.(Ps ~, 9 n.). Oddajmy się wszyscy całkowicie w ręce Boże. On otoczy nas najczulszą opieką. "Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was." (1 P S, 7). Myślmy o Bogu i wypełniajmy Jego Wolę, a On będzie myślał o nas i o naszym szczęściu. "Córko moja - powiedział Pan Jezus do św. Katarzyny z Sieny - myśl o Mnie, a Ja będę zawsze pamiętał o tobie." Św. opat , Nilus zwykł był mawiać, że nie powinniśmy prosić oto, by [Bóg] zesłał nam to, co nam się podoba, lecz by spełniła się w nas Jego Wola. A gdy przyjdą na nas przeciwności, przyjmujmy je z ręki Bożej: nie tylko cierpliwie, ale nawet z radością, naśladując w tym apostołów, którzy szli i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia [Jezusa]. (Dz 4, 41). Jakaż może być większa pociecha dla duszy znoszącej jakieś cierpienie od świadomości, że cierpiąc z dobrej woli sprawia największą, jaką tylko może, radość Sercu Bożemu. Powiadają mistrzowie życia duchownego, że chociaż podoba się Bogu pragnienie niektórych dusz ponoszenia cierpień z miłości ku Niemu, to jednak jeszcze bardziej miłe Mu jest doskonałe zjednoczenie się z Jego Wolą tych, którzy nie pragną ani cierpienia ani radości, lecz całkowicie zdani na Najświętszą Wolę Pana chcą wypełnić to, czego się On domaga.
Jeśli więc chcesz podobać się Bogu i prowadzić życie szczęśliwe na ziemi, łącz się zawsze i we wszystkim z Najświętszą Wolą Bożą. Weź pod uwagę to, że grzechy życia , które popełniłeś w rozterce wewnętrznej i goryczy, są następstwem oderwania się od Woli Bożej. Od dziś więc obejmij całym sercem Wolę Bożą i we wszystkim, co cię spotka, mów zawsze: " Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie" (Mt 11, 26). Tak niech będzie, Panie, ponieważ tak się Tobie podobało. Kiedy wstrząśnie twym wnętrzem jakaś przeciwność, pomyśl sobie, że zsyła ci ją Bóg, i powiedz sobie: Bóg tak chce i uspokój się. Panie, ponieważ Tyś to czynił, przyjmuję to w milczeniu. Do tego więc niech zdążajä wszystkie twoje myśli i modlitwy, proś Boga w czasie rozmyślania, przy Komunii świętej i podczas nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, by ci udzielił łaski doskonałe ; o zdaniu się na Jego Wolę. Oddawaj się nieustannie Bogu tymi słowami: Oto jestem, Boże mój, czyń ze mną i ze wszystkim, co do mnie należy, wedle Najśw. Woli Swojej. To było stałe ćwiczenie św. Teresy; przynajmniej 50 razy na dzień święta ofiarowywała się Bogu, aby rozporządzał nią według Swego upodobania.